Dış Cephe Cam Temizliği

Herhangi bir bölümde alanda temizlik yaparken çok sık karşılaştığımız camların içeriden ve dışarıdan temizliği mutlak surette yapılmalıdır. Ofis temizliği veya ev temizliği yapılırken camlar temizlenmez ise diğer alanlarda yapılan temizliğin neredeyse tamamı çöp olur çünkü hizmet verdiğimiz müşteri içeri girdiğinde ilk önce camlar göze çarpmaktadır. Günümüzde özellikle odaların, bina ve plazalar tamamına yakını dış cepheleri cam ile kaplıdır. Cam temizliği işleminde sadece tek yüzeyin temizliği de bi anlam ifade etmez çünkü yüzey şeffaftır, en ufak lekeyi göstermektedir. Camlar hem içeriden hem dışarıdan çok iyi temizlenmesi gerekmektedir. İç alan camları temizlenirken durum biraz kolaydır anca dış cephe cam temizliği işi gerekli ekipmanlar olmazsa çok zor hatta imkansızdır.

Cam temizleme işini önceleri çarşaf bez, gazete kağıdı gibi malzemeler ile temizlemeye çalışan insanlar teknoloji geliştikçe ortalama yarım saatte temizlenen camları 3-4 dakika gibi kısa bir sürede temizlemektedirler. Diğer mesleklerde olduğu gibi cam aletlerini profesyonel olarak kullanan cam temizlik personelleri bu işi iç cephe ve dış cephe profesyonel olarak yapmaktadırlar.

Profesyonel Temizlik Hizmetleri

Yılların verdiği deneyim ve tecrübe ile sizlere Temizlik Şirketi hizmetleri sunuyoruz. İletişim Sayfamızdan hemen bizimle iletişime geçin!

SIKÇA SORULAN DIŞ CEPHE CAM TEMİZLİĞİ SORULARI

İç cephe cam temizliği nedir?

İç alanlarda cam temizliği yüksekliğe göre kısa merdiven veya yükseltici aparatlar ile yapılmaktadır. Kullanılan malzemeler cam peluşu ( camları sabunlamak, yüzeyi kayganlaştırmak ve ayrıca yüzeyde tutuan sabit kirleri yumuşatmak için kullanılır. ) cam çekçeği ( metal bir aparatın içerisinde pürüzsüz ve kaliteli silikon bir şerit kayganlaşan yüzeydeki kirleri çekmek için kullanılır. ) ve temizlik kovasından oluşmaktadır.

Cam temizliği yapan personeller işlerinde usta olmak zorundadırlar, ruh sağlıkları yerinde yeri geldiğinde temizlik ekibine liderlik edebilecek vasıflarda olmalıdır. İç cephe cam temizliği işi yapan personeller yüksekte çalışma sertifikası, sağlık raporu ve porter muayeneleri tam olmak zorundadır. Cam temizliği esnasında sarkma durumlarında düşme ihtimaline karşı mutlaka emniyet kemeri kullanma zorunluluğu vardır. Herhangi bir tansiyon veya şekeri olan personel cam temizliği işi için uygun değillerdir. İç cephe cam temizliği yapılırken önce çerçeveler temizlenir daha sonra cam yüzeyler temizlenmektedir. Yüzeyde kalan su kalıntıları kuru bez yardımıyla alınmaktadır. İç cephe cam temizliğinde işin en kolay kısmı oda camları temizliğidir. Çeşitli alışveriş merkezi ve plazalarda iç hol camları, ters tavan camları panoramik asansör camları temizliği oldukça zordur. Yönetici eşliğinde ve çalışma ortamının müsait olduğunda yükseltici platform yardımıyla veya teleskopik sırıklar ile yapılmaktadır. Kullanılan temizlik kimyasalı Ph derecesi 6 ile 9 arasında olmalıdır yani ne asidik ne de alkali olmalıdır.

İşinde usta cam temizliği yapan şirketler kullandıkları malzeme ve ekipmanlarına aşırı dikkat etmektedirler.

20 yılı aşkın süredir diğer temizlik işlemlerinde olduğu gibi iç cephe cam temizliğinde uzmandır.

Dış cephe cam temizliği nedir?

Cam temizliği işinde en zor fakat işin en zevkli tarafı dış cephe camların silinmesidir.

Dış cephe camlar, binanın durumuna göre farklı aparatlar kullanılarak çok değişik yöntemler ile temizlenmektedir. Keza uzun süre temizliği yapılmayan bina camlarında iç cephe cam temizliğinin aksine çok agresif temizlik ürünleri kullanılmaktadır.

Dış cephe cam temizliği işinde kullanılan temizlik deterjanları ve malzemelerinin hangi yüzeyde nasıl kullanılmasını bilen temizlik şirketi personelleri işlerinde tecrübelidir.

Ortalama 50 m2 ye kadar olan binalarda genellikle sepetli platform vinçler kullanılmaktadır. Cam temizliği esnasında hem hızlı hareket kabiliyeti yüksek olan sepetli platformlar ile dış cephe cam temizliği işlemini çok hızlı bir şekilde yapılmakta para ve zamandan ciddi kâr edilmektedir. Günümüzde teknoloji geliştikçe kırmalı ve çeşitli hareket kabiliyetine sahip vinçler cam silme işini biraz daha kolaylaştırmaktadır.

Dağcılık yöntemiyle dış cephe cam temizliği

Sepetli platform vinçlerin ulaşamadıkları dar bina alanlarında iple erişim yöntemi diğer adıyla dağcılık yöntemiyle temizlik yapılmaktadır. Dağcılık yöntemiyle dış cephe cam temizliği apayrı bir yöntemdir. Kullanılan ekipmanlar gereği iş güvenliği konusunda vinçle yapılan temizlikten çok daha güvenlidir. Dağcılık yöntemiyle cephe temizliği yapan kişiler belirli sertifika proğramlarından ve eğitimlerden geçmekte ve belirli aralıklarla ile bu ehliyeti alabilmek için eğitime ve sınavlara tabi tutulurlar. Temizlikte kullandıkları su kovası ve ekipmanlarını yanlarında ipe bağlı olarak taşırlar ve her inişten sonra temizlik suyunu değiştirmektedirler. Yüksek alanlarda temizlik yaptıkları için en büyük düşmanları rüzgardır. Çıkabilecek en küçük bir rüzgarda işlerini yarım bırakmak zorunda kalmaktadırlar. Ama yinede ulaşılamayan alanlarda temizlik yapılması için bulunmaz bir nimettir.

Maksimum 15 metreye kadar yüksek alanlarda sepetli vinç ve dağcılık yöntemine başvurulmadan yerden teleskopik uzatma sopalar yöntemiyle temizlik yapılmaktadır.

Cam temizlik fiyatları ne kadardır?

Cam temizlik ücretleri belirlenirken temizlik yapılacak yüzeyin büyüklüğü, cephenin kirlilik durumu, yüzeye ulaşabilmek için kullanılacak yöntem ve tabiî ki de zaman bu işin yapılmasında fiyatı belirleyen en büyük etkenlerden biridir.

Temizlik şirketleri için kârlı gözükse de iş güvenliği riskleri göz önüne alındığında oldukça risklidir. Ancak bu işte profesyonel ve iş güvenliği personeli bulunduran firmalar tarafından hizmet alınması çok daha sağlıklı olacaktır.

                Cam temizliği belirli periyotlar ile yapılması cam yüzeylerin korozyona uğramaması için çok önemlidir. Binaların özellikle dış cephe cam giydirme olan plazaların yılda en az 1 defa camları dışarıdan sildirmeleri yüzeyde kullanılan malzemenin daha uzun ömürlü olması anlamına gelmektedir. 

SIKÇA SORULAN GENEL SORULAR

Temizliksirketi.com.tr kimdir?

ENTEGREGROUP TEMİZLİK HİZM. LTD. ŞTİ olarak hizmet veriyoruz.

Şirket adresiniz nedir?

Talatpaşa Mah., Ersoy Sk., No:5/B Kağıthane,İstanbul

Telefon numaranız nedir?
Hizmet ve satışlarınız faturalı mı?

Tüm işlem ve sunulan hizmetlerimiz faturalıdır.

Garantili ürünler mi satıyorsunuz?

Tüm satılan ürünler Resmi Firma garantilidir. Verdiğimiz hizmet ve ürünlerin sonuna kadar arkasındayız.